ORGANIZATOR:

XXVIII SESJA SEJMU DZIECI I MŁODZIEŻY:

WSPÓŁORGANIZATORZY:

Stanisław Marian Hubert Kawski - żołnierz ZWZ AK, działacz społeczny...

BIOGRAFIA

Stanisława Mariana Huberta Kawskiego

Stanis┼éaw Marian Hubert Kawski urodzi┼é si─Ö 2 listopada 1913 roku w Krakowie. Jego rodzicami byli Marian, kt├│ry by┼é farmaceut─ů i lekarzem oraz Czes┼éawa z Niemetz├│w.

Rodzina Kawskich od wielu pokole┼ä zwi─ůzana by┼éa z naszym miastem, a Marian Kawski pe┼éni┼é nawet funkcj─Ö burmistrza Sanoka.

Stanisław Kawski uczęszczał do Państwowego Gimnazjum im. Królowej Zofii w Sanoku.
W tym te┼╝ okresie pe┼éni┼é funkcj─Ö dru┼╝ynowego III Dru┼╝yny im. Stefana Czarnieckiego w sanockim hufcu. Rozwija┼é tak┼╝e swoje muzyczne pasje. By┼é cz┼éonkiem za┼éo┼╝onego przez jego ojca Towarzystwa Muzyczno - Dramatycznym ÔÇ×GambaÔÇŁ. Stanis┼éaw gra┼é na skrzypcach jako solista a jego nauczycielem gry muzycznej by┼é por. Maksymilian Firek, kapelmistrz stacjonuj─ůcego w Sanoku 2 Pu┼éku Strzelc├│w Podhala┼äskich.

W 1931 roku Stanis┼éaw Kawski uko┼äczy┼é sanockie  gimnazjum i zda┼é matur─Ö. Nast─Öpnie  rozpocz─ů┼é studia w Oddziale Farmaceutycznym na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Po studiach w 1939 r. wr├│ci┼é do Sanoka i rozpocz─ů┼é prac─Ö w nale┼╝─ůcej do jego rodziny Aptece Obwodowej, po┼éo┼╝onej przy ulicy Tadeusza Ko┼Ťciuszki.

Z czasem Stanis┼éaw zosta┼é jej w┼éa┼Ťcicielem.

Aleksandra Gburyk i Kinga Rachwał

z klasy 8a

Szkoły Podstawowej nr 6 im. Jana Pawła II w Sanoku

ŹRÓDŁO INFORMACJI:

1. Andrzej Brygidyn, Magdalena Brygidyn - Paszkiewicz ÔÇ×Wspomnienia i relacje ┼╝o┼énierzy Sanockiego Obwodu Zwi─ůzku Walki Zbrojnej- Armii Krajowej 1939-1944

2. Andrzej Brygidyn, Magdalena Brygidyn- Paszkiewicz ÔÇ×Sanockie reminiscencjeÔÇŁ

3. Andrzej Brygidyn ÔÇ×Operacja SanÔÇŁ

4. Stanis┼éaw Pronowicz ÔÇ×S┼éu┼╝ba sanitarna ZWZ-AK na Podkarpaciu 1939-1945ÔÇŁ.  Biuletyn Informacyjno-Historyczny. Zeszyt Specjalny Nr1/6/2021

5. Edward Zaj─ůc ÔÇ×┼Üp. Mgr Stanis┼éaw Kawski 1913-1996ÔÇŁw Tygodnik Sanocki nr 43 z 1996

6. WIKIPEDIA. Wolna Encyklopedia.

7. Dwa dni w mie┼Ťcie naszej m┼éodo┼Ťci. Sprawozdanie ze zjazdu kole┼╝e┼äskiego wychowank├│w Gimnazjum M─Öskiego w Sanoku 1958

8. Wspomnienia S. Kawskiego: ÔÇ×Moje prze┼╝ycia podczas II wojny ┼ŤwiatowejÔÇŁ i Sanitariat Obwodu Sanok AK

9. Informacje uzyskane podczas spotkania z Alicj─ů Kawsk─ů (synow─ů S. Kawskiego) oraz Andrzejem Romaniakiem (historykiem Muzeum Historycznego w Sanoku)

ŹRÓDŁO FOTOGRAFII:

1. Zbiory prywatne pani Alicji Kawskiej

2. Andrzej Romaniak ÔÇ×Sanok. Fotografie archiwalneÔÇŁ Tom I, II, III

3. WIKIPEDIA. Wolna Encyklopedia.