ORGANIZATOR:

XXVIII SESJA SEJMU DZIECI I MŁODZIEŻY:

WSPÓŁORGANIZATORZY:

Stanisław Marian Hubert Kawski - żołnierz ZWZ AK, działacz społeczny...

BIOGRAFIA

Stanisława Mariana Huberta Kawskiego

Stanisław Marian Hubert Kawski urodził się 2 listopada 1913 roku w Krakowie. Jego rodzicami byli Marian, który był farmaceutą i lekarzem oraz Czesława z Niemetzów.

Rodzina Kawskich od wielu pokoleń związana była z naszym miastem, a Marian Kawski pełnił nawet funkcję burmistrza Sanoka.

Stanisław Kawski uczęszczał do Państwowego Gimnazjum im. Królowej Zofii w Sanoku.
W tym też okresie pełnił funkcję drużynowego III Drużyny im. Stefana Czarnieckiego w sanockim hufcu. Rozwijał także swoje muzyczne pasje. Był członkiem założonego przez jego ojca Towarzystwa Muzyczno - Dramatycznym „Gamba”. Stanisław grał na skrzypcach jako solista a jego nauczycielem gry muzycznej był por. Maksymilian Firek, kapelmistrz stacjonującego w Sanoku 2 Pułku Strzelców Podhalańskich.

W 1931 roku Stanisław Kawski ukończył sanockie  gimnazjum i zdał maturę. Następnie  rozpoczął studia w Oddziale Farmaceutycznym na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Po studiach w 1939 r. wrócił do Sanoka i rozpoczął pracę w należącej do jego rodziny Aptece Obwodowej, położonej przy ulicy Tadeusza Kościuszki.

Z czasem Stanisław został jej właścicielem.

Aleksandra Gburyk i Kinga Rachwał

z klasy 8a

Szkoły Podstawowej nr 6 im. Jana Pawła II w Sanoku

ŹRÓDŁO INFORMACJI:

1. Andrzej Brygidyn, Magdalena Brygidyn - Paszkiewicz „Wspomnienia i relacje żołnierzy Sanockiego Obwodu Związku Walki Zbrojnej- Armii Krajowej 1939-1944

2. Andrzej Brygidyn, Magdalena Brygidyn- Paszkiewicz „Sanockie reminiscencje”

3. Andrzej Brygidyn „Operacja San”

4. Stanisław Pronowicz „Służba sanitarna ZWZ-AK na Podkarpaciu 1939-1945”.  Biuletyn Informacyjno-Historyczny. Zeszyt Specjalny Nr1/6/2021

5. Edward Zając „Śp. Mgr Stanisław Kawski 1913-1996”w Tygodnik Sanocki nr 43 z 1996

6. WIKIPEDIA. Wolna Encyklopedia.

7. Dwa dni w mieście naszej młodości. Sprawozdanie ze zjazdu koleżeńskiego wychowanków Gimnazjum Męskiego w Sanoku 1958

8. Wspomnienia S. Kawskiego: „Moje przeżycia podczas II wojny światowej” i Sanitariat Obwodu Sanok AK

9. Informacje uzyskane podczas spotkania z Alicją Kawską (synową S. Kawskiego) oraz Andrzejem Romaniakiem (historykiem Muzeum Historycznego w Sanoku)

ŹRÓDŁO FOTOGRAFII:

1. Zbiory prywatne pani Alicji Kawskiej

2. Andrzej Romaniak „Sanok. Fotografie archiwalne” Tom I, II, III

3. WIKIPEDIA. Wolna Encyklopedia.