ORGANIZATOR:

XXVIII SESJA SEJMU DZIECI I MŁODZIEŻY:

WSPÓŁORGANIZATORZY:

Stanisław Marian Hubert Kawski - żołnierz ZWZ AK, działacz społeczny...

BIOGRAFIA

Stanisława Mariana Huberta Kawskiego

Wybuch wojny zasta┼é Stanis┼éawa Kawskiego w Sanoku. Pracownicy apteki od pierwszych dni wojny przygotowywali zestawy lek├│w i opatrunk├│w na potrzeby wojska. S. Kawski wspomina┼é: ÔÇ×Zaraz 3-ego czy 4-ego wrze┼Ťnia zosta┼éem wezwany do starostwa, do prowadz─ůcego referat wojskowy mjr. Polity┼äskiego, kt├│ry z chwil─ů wybuchu wojny stawa┼é si─Ö komendantem Obrony Cywilnej. Tam zreferowa┼éem mu stan i ewentualne braki i dosta┼éem polecenie uzupe┼énienia ich we LwowieÔÇŁ.

Podczas powrotu ze Lwowa, oko┼éo 4-5 km. przed Przemy┼Ťlem jego samoch├│d zosta┼é ostrzelany przez niemiecki samolot my┼Ťliwski z karabinu maszynowego, mimo to uda┼éo si─Ö mu szcz─Ö┼Ťliwie wr├│ci─ç do Sanoka. Ju┼╝ nast─Öpnego dnia razem z bratem Adamem znowu opu┼Ťci┼é miasto, aby do┼é─ůczy─ç do jednostek wojskowych do kt├│rych zostali skierowani. Uda┼éo si─Ö im dotrze─ç do Chyrowa. Tam zasta┼éa ich wiadomo┼Ť─ç o zaatakowaniu Polski przez wojska sowieckie. Stanis┼éaw Kawski w swoich wspomnieniach napisa┼é ÔÇ×Polska by┼éa za s┼éaba i za ma┼éa aby walczy─ç na dwa fronty z tak pot─Ö┼╝nymi agresorami. Jako ostatni akord tragiczny, kt├│rego odg┼éosy by┼éo s┼éycha─ç, to by┼éa bitwa 11 pu┼éku u┼éan├│w, kt├│rego dywizjon stoczy┼é ko┼éo Tarnopola z wojskami Sowieckimi. I ju┼╝ wtedy dowiedzieli┼Ťmy si─Ö, ┼╝e obaj zaborcy ustalili granic─Ö na Bugu i SanieÔÇŁ.

Z Chyrowa S. Kawski dotar┼é do Lwowa, potem wraz  bratem Adamem uda┼éo mu si─Ö dosta─ç najpierw do Krakowa  a potem powr├│ci─ç do Sanoka. Rozpocz─ů┼é te┼╝ prac─Ö w rodzinnej aptece, kt├│ra formalnie zosta┼éa przej─Öta przez w┼éadze hitlerowskie i by┼éa nadzorowana przez Pharmazierat (Rad─Ö Farmacji) w Krakowie.

Na prze┼éomie stycznia i lutego 1940 Stanis┼éaw Kawski zosta┼é zaprzysi─Ö┼╝ony w Zwi─ůzku Walki Zbrojnej a nast─Öpnie w Armii Krajowej. Jego zaprzysi─Ö┼╝enia dokona┼é Kazimierz Kami┼äski ps. ÔÇ×Top├│rÔÇŁ, kt├│ry w ramach Obwodu Sanok ÔÇ×SucharÔÇŁ za┼éo┼╝y┼é sekcj─Ö sanitarn─ů i pe┼éni┼é funkcj─Ö jej szefa. S. Kawski przyj─ů┼é pseudonim ÔÇ×SkrzypekÔÇŁ. Cz┼éonkiem ZWZ - Armii Krajowej zosta┼éa r├│wnie┼╝ ┼╝ona Stanis┼éawa - Zuzanna (z domu W─Öc┼éawik), kt├│ra tak┼╝e by┼éa farmaceutk─ů. Zuzanna przyj─Ö┼éa pseudonim ÔÇ×ZiukÔÇŁ

Do AK wst─ůpili r├│wnie┼╝ inni pracownicy apteki- mgr. Irena Maziarska  ps. "Kurka" oraz fasowaczka (pracownik apteki, nieposiadaj─ůca specjalistycznego wykszta┼écenia farmaceutycznego, zajmuj─ůcy si─Ö odwa┼╝aniem i pakowaniem odpowiednich porcji lek├│w) Helena Rudzik ps. ÔÇ×Cholercia". Ponadto wsp├│┼épracownikami apteki byli Adam Kawski i Joanna ┼Üwider, a opr├│cz nich r├│wnie┼╝ lekarze i piel─Ögniarki: Wanda Kawska ps. ÔÇ×AkaÔÇŁ i jej m─ů┼╝ Adam Gilewicz ps. ÔÇ×OpokaÔÇŁ. Z aptek─ů wsp├│┼épracowa┼é w konspiracji lekarz wi─Özienny i oficer Jan Maria Suchomel.

Aleksandra Gburyk i Kinga Rachwał

z klasy 8a

Szkoły Podstawowej nr 6 im. Jana Pawła II w Sanoku

ŹRÓDŁO INFORMACJI:

1. Andrzej Brygidyn, Magdalena Brygidyn - Paszkiewicz ÔÇ×Wspomnienia i relacje ┼╝o┼énierzy Sanockiego Obwodu Zwi─ůzku Walki Zbrojnej- Armii Krajowej 1939-1944

2. Andrzej Brygidyn, Magdalena Brygidyn- Paszkiewicz ÔÇ×Sanockie reminiscencjeÔÇŁ

3. Andrzej Brygidyn ÔÇ×Operacja SanÔÇŁ

4. Stanis┼éaw Pronowicz ÔÇ×S┼éu┼╝ba sanitarna ZWZ-AK na Podkarpaciu 1939-1945ÔÇŁ.  Biuletyn Informacyjno-Historyczny. Zeszyt Specjalny Nr1/6/2021

5. Edward Zaj─ůc ÔÇ×┼Üp. Mgr Stanis┼éaw Kawski 1913-1996ÔÇŁw Tygodnik Sanocki nr 43 z 1996

6. WIKIPEDIA. Wolna Encyklopedia.

7. Dwa dni w mie┼Ťcie naszej m┼éodo┼Ťci. Sprawozdanie ze zjazdu kole┼╝e┼äskiego wychowank├│w Gimnazjum M─Öskiego w Sanoku 1958

8. Wspomnienia S. Kawskiego: ÔÇ×Moje prze┼╝ycia podczas II wojny ┼ŤwiatowejÔÇŁ i Sanitariat Obwodu Sanok AK

9. Informacje uzyskane podczas spotkania z Alicj─ů Kawsk─ů (synow─ů S. Kawskiego) oraz Andrzejem Romaniakiem (historykiem Muzeum Historycznego w Sanoku)

ŹRÓDŁO FOTOGRAFII:

1. Zbiory prywatne pani Alicji Kawskiej

2. Andrzej Romaniak ÔÇ×Sanok. Fotografie archiwalneÔÇŁ Tom I, II, III

3. WIKIPEDIA. Wolna Encyklopedia.